הדיון הזה מכיל 20 תגובות, ויש לו 6 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י רינת גולד גזית, עו"ד רינת גולד גזית, עו"ד לפני 3 שנים, 8 חודשים.

 • מאת
  תגובות
 • #448

  moty
  משתתף

  היי

  שמי מוטי, נכה צה"ל עם 55% אחוזי נכות. מאי 2017 אהיה בן 65 וע"פ הפוליסות שלי אוכל לפדות את רכיבי הפנסיה והפיצויים שצברתי שם. מצד שני אני עומד כנראה לקבל בימים הקרובים אישור לתגמול נצרך.

  ע"פ שהבנתי מדיונים בפורום זה, במידה ואני אקבל גמלה חודשית היא תקוזז מתגמול הנצרך. ושאלתי היא מה קורה במידה ואני פודה את כל הכסף הצבור? (1) האם הסכום שאקבל חד פעמית יקוזז מתגמול הנצרך? (2) ואם הסכום החד פעמי אכן מקוזז: האם במקרה כזה ניתן "להתמקח" עם משרד הביטחון? (למשל: לומר להם שהיות ואין ברשותי דירה אני חוסך לרכישת דירה וכד')

  אשמח לכל מידע בנושא כי אני בהליכי פשיטת רגל, נותרתי למעשה חסר כל ולכל שקל משמעות גדולה עבורי.

  בתודה מראש על כל עיצה

 • #449

  מוטי שלום. קשה לי להתנבא כיצד משרד הביטחון ינהג.

  ביחס לפיצויים – בעבר נהגו לראות כספי פיצויים כהכנסה הרלוונטית לחודש שבו התקבלו הפיצויים ובחודש זה לא שולם תגמול מחיה, אולם זה לא השפיע על תגמול המחיה בחודשים שאחרי. לא בטוח שגם כיום יתייחסו באותו אופן לחלק שהוא כספי פיצויים אולם אם לא יתייחסו לכך באופן זה אפשר יהיה לנסות להתווכח.

  כספי פנסיה, לעומת זאת, נחשבים להכנסה חודשית שוטפת והיא מקוזזת מדי חודש מהשקל הראשון. בעבר ניתן פס"ד ביחס לנכה אשר היוון את תשלומי הפנסיה שלו, וביקש שלא יראו בזה הכנסה, מה גם שטען שהשתמש בכסף. בית המשפט קיבל את עמדת משרד הביטחון בתיק זה והתייחס למהות של התשלום כתשלום חודשי ובהתאם לכך קוזז הסכום שאמור היה להיות משולם מדי חודש, מהשקל הראשון. בהתאם לכך, אני מעריכה כי העובדה שאתה מתכוון להשקיע את הכסף ברכישת דירה לא תשנה את החלטת קצין התגמולים בנוגע לקיזוזים מהנצרך ומבחינתם יקזזו את הסכום שאתה אמור היית לקבל כל חודש מהפנסיה – מהשקל הראשון.

  בנוגע לפשט"ר – התמונה לא ברורה. לא ברור לי איך הליכי פשט"ר מסתדרים עם קבלת סכומי כסף גדולים ורכישת דירה. אני מניחה שאין לי את מלוא הפרטים ועל כן לא אתייחס להיבט זה.

 • #450

  koko
  משתתף

  לעורכת דין רינת שלום רב,באחד הדיונים בפורום עמדתך לגבי משיכת כספי פיצויים מפוליסת ביטוח היתה חד משמעית שאפשר לימשוך בקיזוז של חודש תגמול.נישמעת מסוייגת הפעם,האם חל שינוי כלשהוא בעמדת משרד הביטחון בנושא?כי גם אני התכוונתי למשוך כספי פיצויים מקרן הפנסיה האם זה אפשרי?

 • #451

  לא ידוע לי על שינוי פורמלי, רק שהתנהלות משרד הביטחון יותר דורסנית ופחות צפויה. היה דו"ח של מבקר המדינה אשר ביקר את אגף השיקום על כך שהוא לכאורה לא עורך מבחן הכנסות מספק לצורך מתן תגמול מחיה. מהתנהלות אגף השיקום נראה כי הוא רואה בדו"ח זה רוח גבית להעמקת הבירור ביחס למבחן הכנסות. החשש שישנו את המדיניות ביחס לתשלום פיצויים, על כן, קיים. מכאן משנה הזהירות.

 • #452

  koko
  משתתף

  אם אין שקיפות של משרד הביטחון בסוגיה זו אז איך אנחנו מצופים לפעול?

 • #453

  שאלה טובה. לצערי אין לי תשובה טובה…

  מה שאפשר לעשות זה לנסות להבין את ההתנהלות בעבר, לנסות להבין את הרציונאל, ולפעול בהתאם. יש בכך סיכון אבל במקרה שהדברים מסתבכים לפחות יש בסיס וטיעון שאפשר להעלות מול משרד הביטחון ולנסות להתווכח עם ההחלטות.

 • #454

  koko
  משתתף

  היי רינת,לפי מיטב ידיעתי על ההנסה חד פעמית מקזזים חודש תגמול,האם פיצויים זה לא הכנסה חד פעמית?

 • #455

  פיצויים אמורים להיחשב הכנסה חד פעמית.

 • #456

  koko
  משתתף

  היי רינת מה קורה במיקרה של ירושה של סכום כסף חד פעמי?איך מתבצע הקיזוז במיקרה זה?

 • #457

  תלוי מהי הירושה. אם הירושה היא דירה והיא מושכרת, הסכום שמעל ל מחצית השכר הקובע (כיום 2233 ש"ח) יקוזז. אם הכסף נושא רווחי הון – יחול אותו כלל של קיזוז מעבר למחצית השכר הקובע (אגב – כך גם אם כספי הפיצויים מניבים ריבים או רווחי הון).

 • #458

  niv
  משתתף

  מהי נוסחת החישוב של קיזוז מפנסיה (קיצבה חודשית) מתגמול הנצרך? לתשובתך אודה

 • #460

  קיזוז פנסיה מתגמול נצרך נעשה משקל הראשון של הפנסיה ו"נעצר" כשמגיעים לגובה תגמול בסיסי.

 • #568

  mutzi
  משתתף

  עו"ד גזית

  שלום,

  לאחרונה עודכנה לי הנכות בגין החמרה משנת 2013      (המיפלגיה ).כמובן שמאז אני לא כשיר לעבודה ומרותק לבית ,משתלמת לי קצבת מינמלית של אובדן כושר עבודה קצת פחות מ2000 ש"ח  בתוספת קיצבת סיעוד גבוהה הרבה יותר מביטוח פרטי כתוצאה מהשיתוק מצבי סיעודי.

  בנוסף אני בעל שליטה בחברת מעטים ללא כל הכנסה מעבר לקיצבאות שרשמתי שאלתי האם בנתונים שהצגתי אוכל לדרוש ולקבל תגמול נצרך ,או כל תגמול אחר.

  האם בעת הצורך אוכל להעזר בשרותייך.

  תודה.

 • #569

  חסרים נתונים על מנת להשיב באופן מלא. מהי דרגת הנכות שלך כיום? בן כמה אתה? מי משלם את אבדן כושר עבודה?

   

  ככלל תגמולי מחיה כרוניים משולמים במקרה בו נקבע אבדן כושר עבודה לצמיתות. לא הבנתי אם כבר עברת תהליך זה במשרד הביטחון.

   

  עצם השליטה בחברת מעטים לא אמורה כשלעצמה להיות חסם לקבלת תגמול נצרך במידה שאין הכנסות מהחברה.

  ככלל קיצבת סיעוד לא אמורה להיות מקוזזת מתגמול נצרך אולם אבדן כושר עבודה מקוזז מהשקל הראשון מתגמול נצרך.

  יכול להיות שמתאים תגמול אחר שאינו תגמול נצרך. תלוי במשתנים רבים.

  אני לא מייצגת אולם נותנת ייעוץ, ככל שיידרש.

   

  בהצלחה.

   

   

 • #570

  mutzi
  משתתף

  תודה  על המענה המהיר!!

  אנסה לתמצת ולהבהיר את התמונה כולה

  מוכר, משנת 78 בגין דימום מוחי עקב השרות ולאחר 2 ניתוחי מוח נקבעו לי 0 אחוזי נכות?!

  התביעה להחמרה משנת 2013  בגין דימום מוחי נוסף  וחמור יותר מאותו הארוע בשרות כך שנותרתי עם נזק נויירולוגי בלתי הפיך.

  אני נשויי+4  2 מהם מתחת לגיל 21  האירוע השני בגיל 53, בינתיים הוכרתי לצמיתות בביטוח לאומי מאותו האירוע 100אחוזי נכות רפואית ואובדן כושר עבודה, כך שמשתלמת לי גם קצבה לשרותים מיוחדים .בוועדה עליונה נקבעו לי 64 אחוזי נכות לצמיתות ,הקצבה לא.כ.ע מחברת ביטוח פרטי ממקום העבודה בעבר, זמנית על פי תנאי הפוליסה.

  אין לי כל הכנסה מעבר לקצבאות כך שלאחר בחירה בזכויות ההכנסה היחידה היא מביטוח פרטי לזמן קצוב. עדיין בחוסר ידיעה מה ישתלם לי ממשרד הביטחון.

  תודה

  יום טוב

 • #571

  נראה לי נכון יותר לברר את הדברים בפרטי ולא במסגרת פורום. אתה מוזמן להתקשר אלי. כך אוכל לקבל עוד פרטים ולנסות להבהיר את התמונה. הטלפון שלי – 0526414649. נשתמע.

 • #572

  mutzi
  משתתף

  עו"ד גזית

  תודה.תודה! לך על שיחתנו הטלפונית.

  זה לא מובן מאליו לקבל עזרה כזאת.

  כן ירבו כמותך!!

  מוצי.

   

   

   

 • #608

  moshi
  משתתף

  היי רינת , לפני כ 15 שנים פרשתי מהעבודה כי איבדתי את כושר העבודה בשל הנכות המוכרת וקיבלתי פיצויים ממקום העבודה והתחלתי לקבל תגמול נצרך. בגלל שקיבלתי פיצויים ממקום העבודה אז באותו חודש ניכו לי תגמול נצרך ולא קיבלתי חודש אחד תגמול נצרך אולם הפצויים ישבו בקרן פנסיה ולא משכתי את הפצויים. היום אני זקוק לכסף ורוצה למשוך את הפצויים מקרן הפנסיה . האם יקזזו לי את הפצויים מתגמול נצרך?

 • #635

  niv
  משתתף

  האם ע"פ חוק הנכים ניתן להגדיל ואו להוסיף אחוזים בפנסיה תקציבית הפרשה מטעמי בריאות נכות?

  תודה מראש

 • #636

  niv
  משתתף

  אדם המקבל פנסיה תקציבית ונפטר ולו ילדה תלויה נכה תקבל קצבת שאירים כול חייה 15 או 20 אחוזים מקיצבתו.    האם בהיותו מקבל (קיבל) ממשרד הביטחון גם קצבת נכות כולשהי ואפילו תגמול נצרך תהיה זכאית ביתו התלויה לקבל אחוז מסוים מקצבה זו?

  וכנ"ל מביטוח לאומי מקצבת נכות מעבודה האם תהיה זכאית?

  תודה מראש

 • #637

  היי.

  לא הבנתי את השאלה מ 4.12.

  גם השאלה מ 5.12 לצערי לא ממש ברורה לי. בכל הנוגע לפנסיה התקציבית אני לא מכירה ולא יודעת להשיב תשובה מוסמכת.

  מציעה שתתקשר ואנסה לסייע ככל שאוכל.

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.