הדיון הזה מכיל 18 תגובות, ויש לו 3 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י רינת גולד גזית, עו"ד רינת גולד גזית, עו"ד לפני 1 חודש.

  • מאת
    תגובות
  • #335

    koral
    משתתף

    שלום רב  לעורכת הדין רינת גולד גזית.היום אני בן 62 וחידשו לי לאחרונה את תגמול הניצרך,עוד כמה פעמים עוד אצטרך לעבור חידוש ניצרך?בגיל 65 ובגיל 67 ?או שיסתפקו בחידוש של גיל 65 כחידוש לצמיתותו וזאת תהיה הפעם האחרונה שיבקשו הצהרת הכנסות? אשמח לשמוע את דעתך בתודה

  • #336

    לפי הוראה 40.07 המסדירה את אופן תשלום תגמול נצרך למחוז יש סמכות להאריך בכל פעם את האישור לתגמול נצרך לתקופה של עד 3 שנים ברציפות (סעיף 35 (ה) להוראה). לפי ההוראה "עם הגיע הנכה לגיל פרישה כמשמעו בחוק גיל פרישה, יוארך האישור לתגמול לצמיתות, בכפוף לבידקת תוקף אחוזי הנכות".

    לפי האמור בהוראה לכאורה אמורים לבדוק שוב בגיל 65 ובעת שתגיע לגיל פרישה כמשמעו בחוק גיל פרישה. אני מעריכה בזהירות שתהיה בדיקה נוספת גם אחרי גיל 65, ולא הייתי מניחה שהבדיקה האחרונה תהיה בגיל 65.

    חשוב לציין שהזכאות לתגמול נצרך מוסדרת בחוק וההוראה הינה כלי עזר ליישום החוק. לא ברור לי עד כמה האגף אכן פועל היום בהתאם להוראות בכלל, ובהתאם להוראה ביחס לתגמול נצרך בפרט. למיטב הבנתי האגף עובד היום לפי "תפיסות הפעלה" המסדירות את אופן העבודה ואת הכללים למתן זכאות. "תפיסות הפעלה" אלה אינן חשופות לעיני ציבור הנכים ובמובן זה שקיפות פעילות האגף נסוגה שנות אור לאחור. גם נוכח סייג זה יש להתייחס לאמור בתשובה בזהירות רבה.

     

     

     

  • #337

    koral
    משתתף

    לעורכת דין רינת גולד גזית תודה על תשובתך אולם בהוראה כתוב שהאישור לצמיתות של התגמול ניצרך יהיה בגיל הפרישה בכפוף לבדיקת אחוזי הנכות בלבד.האם לא היתה כוונת ההוראה מלכתחילה להיסתפק אך ורק בבדיקת אחוזי הנכות?ולא בכפוף לעריכת מיבחן הכנסות?

  • #338

    אכן זו לשון ההוראה. ציינתי בתשובתי נקודות לתשומת לב ומשנה זהירות בהסתמכות על ההוראה.

    כך או כך, יש לך עוד זמן עד גיל פרישה ומומלץ להמשיך ולעקוב אחר התפתחויות בנושא בשנים הקרובות.

  • #435

    moshi
    משתתף

    לרינת שלום,בנושא חידוש ניצרך כפי שמפורט במיקרה שלהלן,במידה ויאשרו ניצרך בגיל 65 ואחוזי הנכות ישארו 50 לצמיתות,האם כבר בגיל 65 אפשר להיות רגועים שהניצרך יאושר בגיל 67 לצמיתות? והדבר היחידי שיבדק ב 67 זה רק הצהרת הכנסות ?

  • #436

    moshi
    משתתף

    שאלתי הנל היא מהטעם הברור שאם יש לנכה 50 אחוז נכות לצמיתות ואי כושר עבודה לצמיתות ומישרד הביטחון כבר לא בודק הכנסה כדי מיחיה אלא רק מקזז סכומים מהניצרך לפי הצורך,אז מדוע אי אפשר להיות בטוחים שהניצרך הוא לצמיתות ?בפרט אם אושר ניצרך בגיל 65 למשך 3 שנים.איזה סיבה יכולה להיות לא לאשר ניצרך לצמיתות בגיל 67?

  • #437

    moshi
    משתתף

    אשמח לקבל את התיחסותך

  • #438

    שלום רב,
    אני שוהה בחו"ל אוכל להשיב החל מה27 לנובמבר.

    תודה ושבוע טוב,
    רינת

  • #440

    בהתייחס לשאלתך: החל מגיל פרישה, בהנחה שלא יהיה שינוי בדרגת הנכות, הבדיקה הרלוונטית היחידה עשויה להיות הצהרת הכנסות. אם חל שינוי בהכנסות אחרי גיל זה, עשויה להיות לכך השלכה על גובה התגמול בשל קיזוזים. בכפוף לסייג לעניין מבחן הכנסות, וכפי שציינת, אם אין שינוי בגובה הנכות, וממילא אין בדיקת מסוגלות לעבודה בגיל פרישה, אין לכאורה חשש מהפסקת תגמול נצרך.

  • #442

    moshi
    משתתף

    רינת שלום,מה לגבי גיל 65? איזה בדיקות עלולות להיות בגיל זה אם הנכות היא 50 אחוז לצמיתות וקיים אישור על אי כושר עבודה לצמיתות?האם בגיל זה יכול להיות איזה שהוא חשש?

  • #443

    אנא ראה תשובותי הקודמות לשאלה זו ביחס למבחן ההכנסות.

  • #444

    moshi
    משתתף

    לרינת שלום,רציתי לברר ולהיות בטוח אם הבנתי נכון,זה נכון שמשרד הביטחון ויתר על הבדיקה של הכנסה כדי מחיה כתנאי סף?ומה שנישאר בעצם זה כתנאי סף זה רק אחוזי נכות מעל 50  ואי כושר עבודה ואילו מיבחן ההכנסה הוא רק משפיע על גובה התגמול אבל לא מהווה תנאי סף? לפיכך המסקנה שלי היא שבכל גיל בעצם מי שיש לו אחוזי נכות 50 לפחות לצמיתות ואבדן כושר עבודה לצמיתות הוא בעצם מוגן מבחינת הניצרך  לצמיתות ?

  • #445

    ביטול הכנסה כדי מחיה כתנאי סף עדיין לא עוגן  באופן פורמלי בחוק. אחרי שהחוק יתוקן זה לא יהיה תנאי לקבלת תגמול נצרך וההכנסות יבואו לידי ביטוי בקיזוזים. אולם – יש לקחת בחשבון שהקיזוזים יכולים להיות כאלה שלא ישאירו כל תוספת לתגמול הבסיסי כיון שיהיה קיזוז עד גובה התגמול הבסיסי. במקרה כזה הותרת כותרת של תגמול נצרך ללא תוספת בתגמול יכולה להיות בלתי כדאית. אמנם יש הטבות שהן יחודיות למקבלי תגמול נצרך אולם מצד שני יש תוספות לתגמול שלא ניתנות לנכה המקבל תגמול מחיה, העיקרית שבהם תוספת גיל לפי סעיף 7 ג לחוק. נראה לי שבבוא העת צריך יהיה לבדוק כדאיות בכל מקרה לפי נסיבותיו.

  • #446

    moshi
    משתתף

    לרינת שלום עינתי בתשובתך והמסקנה שלי שאם התנאי של הכנסה כדי מיחיה יבוטל בחוק ואם לנכה אין הכנסות לקיזוז אזי אם יש לו חמישים אחוז נכות לפחות לצמיתות וכן אי כושר עבודה לצמיתות הרי שהניצרך שלו הוא בעצם לצמיתות והוא מובטח כי אין בדיקות אחרות לניצרכות האם אני צודק?

  • #447

    כן. רק צריך לזכור שגם אם נכות הוכתרה כ"צמיתה" ואבדן כושר עבודה ל"צמיתות" אם לקצין התגמולים יש סיבה לחשוב שחל שינוי מצב הוא יכול לזמן ועדה רפואית חוזרת לפי סעיף 37 לחוק או לפתוח מחדש את בדיקת המסוגלות לעבודה אם יש ראיה חדשה. תרחישים כאלה נדירים למדי אבל הם אפשריים. אני מבינה שאתה מחפש אישור לכך שהנצרך מובטח לצמיתות, אבל קשה לי לאשר זאת באופן מוחלט כפי שאתה מצפה. בנסיבות שתיארת זה הכי קרוב לנצרך בטוח, בהסתייגויות שציינתי.

  • #795

    moshi
    משתתף

    היום אני בן 65 וחידשו לי ניצרך עד גיל 68. האם בגיל 67 אני אוכל לבקש ניצרך לצמיתות?או שאאלץ להמתין לגיל 68?

  • #796

    בכפוף למה שכתבתי בתשובות קודמות לעניין זה, על פי תפיסת ההפעלה צריך לכאורה לקבע את הזכאות לצמיתות בגיל 67.

  • #797

    moshi
    משתתף

    היי רינת, מה עלי לעשות? כיצד אני אמור לפעול אם אישרו לי ניצרך עד גיל 68

  • #798

    בינתיים אתה לא אמור לעשות דבר. מציעה שלקראת גיל 67 תפנה אל עובדת השיקום ותבדוק איתה. אני מניחה שיעשו עוד מבחן הכנסות לפני שיאשרו את הנצרך "לצמיתות".

יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.